Tisková zpráva

23. 11. 2021, Kristina Mezníková | Aktuality

Jako když vás hodí do ledové vody… Takhle se cítí rodiče, když se po narození dítěte dozvědí, že jejich dítě bude mít vážný hendikep. A chtě nechtě se musí rychle naučit v těchto ledových vodách plavat. Není to snadné, proto hned od startu pomáhá rodinám s dětmi s postižením Společnost pro ranou péči. Pomoci jim ale může i kdokoli další, kdo se zapojí do kampaně nazvané Nebuď srab! Namoč se pro ranou péči, která startuje 1. prosince. Stačí málo, podpořit ranou péči a namočit se do toho.

Cílem kampaně je získat finanční prostředky na podporu rodin s dětmi s postižením a na službu rané péče, která těmto rodinám pomáhá, učinit tak může každý na webu www.nebudsrab.cz. Zároveň se každý, kdo se zapojí, může symbolicky namočit do studené vody a vyjádřit tak rodinám podporu. Kampaň není jen pro kované otužilce, namočit se lidé mohou i tak, že si dají studenou sprchu, smočí nohu v potoce, ponoří ji do lavoru. Své namočení mohou natočit či vyfotografovat, na stránkách kampaně a na sociálních sítích jejich záběry rádi zveřejníme. Foto či video ale není podmínkou. Každý také může vyzvat k ponoru své přátelé, kolegy, známé. Kampaň poběží do konce ledna 2022.

 „Kampaní chceme upozornit na to, jak náročné je pečovat o dítě s postižením. Rodiče i děti z těchto rodin nejsou žádní srabi. Je to drsně řečeno, ale odpovídá to skutečnosti. Během krátkého času se rodiče dětí s postižením musí naučit mnoho věcí, musí překonávat bezpočet překážek, denně prokazují neobyčejné odhodlání, vytrvalost, odvahu. Už od začátku musí s dítětem cvičit, rehabilitovat, stimulovat jeho smysly, jezdí po vyšetřeních, pobývají v nemocnicích, vyřizují na úřadech. Je to velmi vyčerpávající. Naštěstí na celou situaci nemusejí být sami, pomáhá jim právě služba rané péče,“ popisuje situaci rodin dětí s postižením Vladimíra Salvetová, ředitelka ostravské pobočky Společnosti pro ranou péči.

Služba raná péče, která rodiny s dětmi s postižením v raném věku podporuje, je pro rodiny podle zákona bezplatná. Pracovnice rané péče jezdí za rodinami přímo domů a v bezpečném prostředí ukazují rodičům, jak mohou podporovat vývoj dítěte, jak s ním komunikovat, jak upravit domácí prostředí. Zapůjčí nezbytné pomůcky, poskytnou rodině sociální poradenství a mnoho dalšího. Financování rané péče je ovšem vícezdrojové, to znamená, že vedle dotačních programů krajů, měst a obcí a příspěvků nadací je závislé také na darech soukromých osob a firem. Bez těchto darů by raná péče nemohla fungovat.

Lidé mohou v rámci kampaně podpořit sedm poboček Společnosti pro ranou péči, které pomáhají rodinám v celkem 10 krajích České republiky. Podrobnější informace ke kampani i snímky či videa těch, kdo se už namočili, jsou dostupné na www.nebudsrab.cz.

„Všem, kdo se pro rodiny s dětmi s postižením a pro ranou péči jakkoli namočí, patří velké poděkování. Děkujeme za finanční podporu, ale i za šíření povědomí o kampani, za sdílení na sítích. Prostě díky všem, kdo se do toho namočí s námi,“ uzavírá Vladimíra Salvetová.

Tisková zpráva ke stažení ve formátu .doc zde